menu
szukaj
szukaj

  • Międzynarodowy Brunch Młodzieżowy w Gostyniu

    Międzynarodowy Brunch Młodzieżowy w Gostyniu

  • Informacje dotyczące koronawirusa

    Informacje dotyczące koronawirusa

  • Wizualizacja modernizacji Rynku w Borku Wlkp.

    Wizualizacja modernizacji Rynku w Borku Wlkp.

  • Zagłosuj w projekcie “Pod biało-czerwoną”

    Zagłosuj w projekcie “Pod biało-czerwoną”

  • Nekrolog - śp. Mirosław Kanafa

    Nekrolog - śp. Mirosław Kanafa

  • Spotkanie Biznes na próbę

    Spotkanie Biznes na próbę

  • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

    KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  • Projekt doradztwa prawnego dla przedsiębiorców

    Projekt doradztwa prawnego dla przedsiębiorców

  • INFORMACJA GMINNEGO BIURA SPISOWEGO

    INFORMACJA GMINNEGO BIURA SPISOWEGO

  • Cykl szkoleniowy „Szkoła Komunikacji”

    Cykl szkoleniowy „Szkoła Komunikacji”

  • LAS woła nas!

    LAS woła nas!

  • Biznes na starcie

    Biznes na starcie

  • Powszechny Spis Rolny 2020 – jak się spisać?

    Powszechny Spis Rolny 2020 – jak się spisać?

  • Komunikat - III rata płatności podatków

    Komunikat - III rata płatności podatków

  • Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!

    Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!


Listopad 2024 - cały rok
P W Ś C P S N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Infomacji Publicznej

Gospodarka odpadami




Trochę historii miasta Borek Wlkp.

HISTORIA POWSTANIA MIASTA

Dzisiejsze miasteczko Borek Wlkp. na początku było wsią. W historii grodu, który zwie się Borek, tkwi coś odrębnego, własnego i wspaniałego. Wieś Borowo, bo tak nazywał się Borek na początku, leżąca nad krętym strumieniem Pogony, w przeszłości położona była wśród otaczających lasów - borów. Pogona, lewy dopływ Obry, była znana od 1447r. jako rzeka Przykuna płynąca od Pogorzeli przez Borek, Jeżewo ku Obrze. W naszych czasach nie rozumiano starej nazwy i przekształcono na Pogona. W wieku XI - XII istniało osadnicze skupisko średniej wielkości w okolicach Jeżewa i Frasunku. Od XII wieku notujemy pierwsze osady wzmiankowane w źródłach pisanych. Nie ma dowodów na to, czy istniała na tych terenach w XII wieku oddzielna kasztelania. Najprawdopodobniej obszary tutejszego rejonu wchodziły do kasztelani w pobliskim Śremie.

Znaczącym dla rozwoju sieci targowej był przełom wieku XII - XIII. W pracowniach historycznych można spotkać się z twierdzeniem, jakoby istniały osady targowe, do których należał Zdzież ( Borek ). W roku 1653 na prośbę dziedzica boreckiego, Piotra Przyjemskiego, król Jan Kazimierz ustanowił jarmark w Borku.W 1392 roku Zdzież otrzymał prawa miejskie. Po pożarze w 1423 roku lokowany na nowym miejscu uzyskał nazwę Zdzież - Borek. Założycielem miasta Borek na prawie magdeburskim byli Polacy.

W 1423 roku Borek był już miastem, a jego właścicielem szlachcic Mikołaj ze Zdzieża, po nim Tumigrał herbu "Wczele", Dominik z Jeżewa, jego syn Sędziwaj oraz Wojciech Wysocki. Od roku 1469 przez 130 lat właścicielem miasta była rodzina Bnińskich herbu "Łódź". Kolejnymi właścicielami Borku byli: ks. Mateusz Borzewski i Andrzej Borzewski herbu "Lubicz", Stanisław Przyjewski, późniejsi właściciele wywodzili się z rodziny Rozdrażewskich.W 1726 roku miasto nabył Kazimierz Sapieha. Borek utrzymywał się przy dziedziczeniu kolejnych Sapiehów herbu "Gozdawa". Następnym dziedzicem Borku był ród Nieświastowskich, z których ostatni bankrutuje.

16 kwietnia 1833 roku właścicielem Borku wraz z dominium był Karol Graeve ostatni prywatny właściciel miasta Borek. Miasto, mimo niezbyt dogodnego położenia, rozwijało się w szybkim tempie. Ludność cieszyła się zupełną swobodą i korzystała w całej pełni z przysługujących jej praw. W większości trudniła się rzemiosłem, handlem, a mniej rolnictwem. XV-wieczny Borek, jak przystało na porządne miasteczko, miał brukowane wszystkie ulice i rynek.

W 1655 roku - krytycznym dla Polski okresie, kościół borecki na Zdzieżu oddał wszystkie swoje kosztowności na usługi Ojczyzny, która potrzebowała nadzwyczajnych funduszy na prowadzenie wojny z nieprzyjaciółmi. Zamożność Borku skończyła się w drugiej połowie XVII wieku, a po nim nastąpiło ubóstwo.Dopiero za Stanisława Augusta z dźwigającą się z upadku oświatą krajową zawitał przemysł do miast i miasteczek (także do Borku) a z nim dobrobyt ich mieszkańców.Do przodujących majątków tutejszego rejonu należały: Jeżewo - Edwarda Raczyńskiego, z gorzelnią pobudowaną w 1837 roku oraz Cielmice - Celestyna Świtkowskiego - znany ośrodek hodowli bydła. W dniu 8 września 1939 roku do Borku wkroczyli Niemcy. Po wyzwoleniu miasta przez I Front Ukraiński od razu przystąpiono do tworzenia władzy miejscowej i budowania życia społeczno - gospodarczego. Przez lata wojny mieszkańcy Borku byli gnębieni przez nieprzyjaciela, na co dowodem jest utworzony przez Niemców w Bruczkowie ośrodek germanizacyjny. Dzieci, które tam trafiały nie miały kontaktu z rodzicami, wolno im było mówić tylko w języku niemieckim, a los wielu z tych dzieci jest nieznany, wiele wywieziono i rozstrzelano. W czasie wojny w posesji przy rynku, w budynku gospodarczym, hitlerowcy urządzili obóz dla Żydów przywiezionych z nieznanych stron Polski. Dzień 25 stycznia 1945 roku upamiętnił się w umysłach mieszkańców jako dzień wyzwolenia miasta spod jarzma hitlerowskiego faszyzmu.

Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp. Zdjęcie: Trochę historii miasta Borek Wlkp.






SISMS
Szukam pracy
Czyste powietrze
obywatel.gov.pl
MGOK
Informacja dla niesłyszących
NSR
KHGR
WLKS
Gedeon
Internetowe Kroniki Wsi
Niedopłatna pomoc prawna
Biblioteka
Biblioteka ikonka księgozbioru
Orlik 2012

Oficjalny serwis internetowy Miasta i Gminy Borek Wlkp.
Urząd Miejski Borku Wlkp. Rynek 1, 63-810 Borek Wlkp.
tel. +48 (065) 57 16 120, fax +48 (065) 57 15 893
e-mail: sekretariat@borekwlkp.pl
Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję
i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień
przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje
ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.
Wykonanie strony oraz hosting - Halpress.eu - 2015